OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Zbierka z webu

 

Jak prožít spokojený život?
Foto: thinkstock.com

Život běží a ani si neuvědomujeme, že to skutečně důležité pomíjíme.

Život se bohužel nedá žít odzadu. Bylo by to hezké s nabytou moudrostí se prokousávat do stavu plného mládí a síly. To bohužel nejde. Co nám zbývá? Poučit se z životního příběhu jiných.

Australská paliativní zdravotní sestra Bronnie Wareová napsala knihu o svých zkušenostech s doprovázením klientů ke smrti. Jejich příběhy si zaznamenávala a dost nad nimi přemýšlela. Nejčastěji prý umírající litovali těchto věcí:

 

1. Škoda, že jsem neměl kuráž žít podle svého

„Tohoto lidé litují nejčastěji. Když je už život téměř za nimi, tak zjistí, že už si své sny nikdy nesplní,“ vysvětluje Bronnie. „ Nebo by rádi vše napravili teď, ale už nemají dost síly a zdraví. Pokud toužíte někam jet, jeďte nyní, pokud toužíte změnit zaměstnání, udělejte proto něco.“

2. Neměl jsem pracovat tak tvrdě

„Téměř každý klient litoval toho, že se příliš věnoval práci a neudělal si dost času na děti a partnera. Posedlostí prací trpí převážně muži, kteří si tím potvrzují svůj status, jenže děti vyrostou, partnerka může odejít a oni zjišťují, že žijí v prázdnotě.

 

3. Neměl jsem dost odvahy, abych dal najevo své city

„Lidé často potlačují své city – nejen pozitivní, ale i ty negativní, aby náhodou nerozvrtali vztahy ve svém okolí. Jenže pak zůstane mnoho nevyřčeno a okolí vlastně neví, co chceme, po čem toužíme. Zároveň si v sobě pěstujeme hořkost a zlobu, že nás nikdo nemá rád. Ale i lásku se musíme naučit vyjadřovat.“

 

4. Škoda, že jsem nezůstal ve spojení se svými přáteli

„Lidé si na přátele neudělají čas a neudržují kontakty. Pak, když chtějí na konci života někoho vidět, tak najednou zjišťují, že nevědí, kde přátelé žijí a zda vůbec žijí. Je velmi těžké je doslova vystopovat.

5. Proč jsem si nedovolil být šťastnější

„Cítit se šťastným je otázka volby, jenže my si to v životě většinou nedovolíme. Raději zůstáváme uvězněni ve starých kolejích, než abychom něco změnili. Máme strach ze změn.“

 

Kniha od Bronnie Wareové „Čeho před smrtí nejvíce litujeme“ vyšla i v Česku

 

Život po smrti existuje, prokázali neurovědci

Pop-kulturní představa o Nebi. Archanděl Tyrael ze hry Diablo Foto:Pop-kulturní představa o Nebi. Archanděl Tyrael ze hry DiabloFoto: All

 

Světlo na konci tunelu? Život po životě? Nesmrtelnost? Něco na tom podle nové studie je…

Neexistuje snad jediné náboženství, které by nepracovalo s nějakou formou posmrtného života. Teprve moderní západní civilizace tuto představu odvrhla jako překonanou a nevědeckou. Jenže se ukazuje, že jsme možná vylili s vaničkou i dítě…

Před týdnem byly zveřejněny výsledky největší studie, která na toto téma kdy vznikla. Shromáždit data pro ni trvalo čtyři roky a probíhala na univerzitě v britském Southamptonu. Vědci (zejména neurovědci, ale v týmu byli i psychologové a chirurgové) zkoumali více než 2000 osob, které v poslední době zažily zástavu srdce. Zkraťme to: zjistili, že lidské vědomí, respektive jeho část, může pokračovat, přestože mozek je zcela nefunkční.

 

Údaje jsou až překvapivě jasné: Asi 40 procent osob, které přežily zástavu srdce, popisuje nějaké zážitky z doby, kdy byli klinicky mrtví a dokud jim vědci znovu „nenahodili“ srdce. U některých se objevil i fenomén „vnějšího pozorovatele“ – tedy zážitek, jako by opustili vlastní tělo a dívali se na proces oživování odněkud zvenku. A popisovali to velmi přesně…

„Víme, že když nebije srdce, nemůže fungovat ani mozek,“ popsal ve studii Dr. Sam Parnia, který výzkum vedl. „Ale například u 57letého muže, který zemřel na 3 minuty, jistě víme, že nějakým způsobem vnímal své okolí – a to přesto, že mozek se vypíná už 20–30 sekund po zástavě srdce.“

Stačí to jako důkaz?

Podle vědců tento muž popsal vše, co se v místnosti dělo – a dokonce zaznamenal dvě pípnutí z přístroje, který tento zvuk vydává co tři minuty. Podle toho se dalo odvodit, jak dlouho tato zvláštní forma zážitku trvala.

Zkušenosti řady pacientů, kteří přežili, ukazují na shodná témata, která se často opakují. Asi 20 procent cítilo klid a mír, pro 35 procent se zase zpomalil nebo zrychlil čas. Zážitek, že jejich duše opouští tělo, pocítilo 13 procent umírajících. Zato jen poměrně málo dotázaných mluvilo o silném světle nebo naopak pádu do propasti…

 

Podle Parnii mají podobné zkušenosti i další lidé. Respektive mívali je v minulosti – v současné době jsou umírající lidé tak často pod vlivem silných léků a utlumujících drog, že si tuto zkušenost po probuzení nepamatují… „Podle odhadů zaznamenávají takové stavy miliony lidí, ale vědecké důkazy a popis tohoto jevu byly doposud velmi mlhavé,“ dodal lékař.

Mnoho pacientů i lékařů vnímalo tyto zkušenosti jen jako projev léků anebo halucinace, ale poslední výzkumy naznačují, že jde zřejmě o mnohem složitější fenomén. Parnia věří, že si zaslouží další a podrobnější výzkum, který by především ukázal, jaké jsou efekty léků na tyto jevy.

Proč je posmrtný život tabu?

Toto téma bylo mezi lékaři docela oblíbené přibližně v době před 20–30 lety, ale pak se ukázalo, že řada studií, které se zážitky po smrti zabývaly, neproběhla metodologicky úplně šťastně a vědci se proto tohoto tématu trošku zalekli. Nyní je ale podle nich ideální čas na to, podívat se na tento fenomén znovu pomocí moderních přístrojů a bez náboženských/ateistických předsudků.

Protože, co se děje s lidskou osobností po smrti, je pro nás stále otazníkem – a přitom existuje jen málo důležitějších témat…

 

 

Trápia vás časté bolesti hlavy a neviete sa ich zbaviť? Nemusíte hltať tabletky, pomôže vám niečo celkom iné.

 

Pri bolestiach hlavy vám pomôže akupresúra.

 

Môžete využiť niektoré zo stoviek akupresúrnych bodov na tele.

1. Ak vás bolí hlava, zatvorte oči, palec a ukazovák položte na pravú a ľavú stranu koreňa nosa a stisnite tak silno, ako len znesiete.

2. Potom zatlačte dvoma prstami na spánky. Len čo začne byť tlak nepríjemný, povoľte ho.

 

3. Za uchom si nahmatajte hrbolček. Opakovaný tlak pomáha pri bolestiach hlavy a taktiež uvoľňuje šiju.

Bolesťou hlavy nám telo najčastejšie dáva najavo, že by sme sa mali začať o seba viac dbať. Zlé držanie tela, hlad, dehydratácia, málo relaxu a spánku, veľa fajčenia a alkoholu sú najčastejšími spúšťačmi "kladiva" v hlave. Najjednoduchšie riešenie je siahnuť po tabletke a počkať, kým zaberie. Ide to však aj bez zbytočných medikamentov, ktoré síce odstránia bolesť, nie však jej príčinu a okrem toho zbytočne zaťažujú organizmus.

Akupresúra 
Na bod medzi obočím položte palec a ukazovák a prostredníkom sa dotýkajte vlasovej časti, akoby ste merali výšku čela. Palcom niekoľkokrát zatlačte.

Terapia vôňou
Vôňa mäty piepornej dokáže potláčať bolesť. Ak nemáte poruke čerstvú, privoňajte si k sušenej, alebo k mätovému čaju. Rovnaký účinok má aj zelené jablko.

Hlboké dýchanie 
Zatvorte oči a pomaly zhlboka dýchajte. Účinok sa dostaví za pár minút.

Zamrazte bolesť 
Keď cítite nastupujúcu bolesť, priložte si na zátylok a spánky studený obklad alebo balíček mrazenej zeleniny, zabalený v uteráku.

Prejdite sa 
Svižná prechádzka na čerstvom vzduchu rozšíri cievy. Mozog sa lepšie prekrví a bolesť hlavy ustúpi.

Pite a jedzte 
Aj nedostatočný pitný režim a hlad sa môžu podpísať pod bolesti hlavy. Nezabúdajte piť a najedzte sa.

Pocvičte si 
Neraz hlava bolieva aj kvôli stuhnutému krčnému svalstvu. Pomasírujte si ho, krúťte krkom a kývajte hlavou zo strany na stranu niekoľko minút.

Domáce liečenie bolestí hlavy

• Pite veľa vody: Nedostatok tekutín vyvoláva množstvo zdravotných problémov vrátane bolesti hlavy. Preto je dôležité dodržiavať pitný režim a piť dostatočné množstvo tekutín počas celého dňa. Najlepšia je kvalitná voda, pramenitá alebo minerálna, čistá alebo riedená ovocnými šťavami.
• Urobte si studený zábal lýtok: Je to osvedčená metóda pri znižovaní horúčky a zmierňuje aj bolesti hlavy. Bavlnené plienky zložte, namočte do studenej vody, vyžmýkajte a obaľte nimi obe lýtka. Na mokré plienky dajte ešte suché a prikryte dekou. Po 15 až 20 minútach zábaly odložte. Ak bolesť neprejde hneď, zábal zopakujte o hodinu znovu. 
• Dajte si ľadové obklady: Môžete použiť vrecká s ľadom. Priložte si ich na čelo a šiju. Stačí, aby ste zabalili kocky ľadu do látkovej vreckovky. Ľadový šok zúži cievy a tým zabráni šíreniu bolesti. 
• Zaberá citrónová šťava s kávou: Šťavu z 1 citróna vytlačte do šálky horúcej kávy a rýchlo vypite. Robí to hotové zázraky. Posilníte si tak krvný obeh a pozitívne ovplyvníte stav ciev v mozgu. 
• Francovka na spánky a šiju: Prírodný mentol a extrakt z ihličia priaznivo vplývajú na celkovú duševnú pohodu. Natrite si spánky aj šiju a zľahka masírujte jemným tlakom či krúživými pohybmi, kým sa bolesť nezmierni. 
• Horúce obklady: Uterák namočte do horúcej vody, trochu ho vyžmýkajte a zabaľte do ďalšieho uteráka, ale suchého. Horúci obklad priložte na šiju. Namiesto uteráka môžete použiť aj termofľašu s horúcou vodou. 
• Striedavé kúpele nôh: Pripravte si do dvoch lavórov teplú a studenú vodu. Potom striedavo namáčajte nohy raz do teplej, potom do studenej vody – podporí to prekrvenie a zlepší cirkuláciu krvi. 
• Čaj z oregana alebo majoránky: Tieto bylinky obsahujú vzácne oleje, ktoré tlmia bolesti. Čerstvé alebo sušené oreganové či majoránkové lístky zalejte ako čaj. Viackrát denne si dožičte tento chutný nápoj, ktorý môžete osladiť medom. 
• Citrónová kôra na spánky: Výborné na bolesti hlavy zo stresu a prepracovanosti je masírovanie spánkov citrónovou šupkou. Citrón ošúpte, oddeľte bielu časť od žltej a tou žltou si minútu až dve masírujte spánky. Postup môžete opakovať viackrát za sebou. 
•  Akupresúra: Tradičná čínska medicína pozná odpovede takmer na všetko. Aj pri bolestiach hlavy vám pomôže, ak si budete 15 až 20 sekúnd palcami tlačiť na oba spánky. Opakujte aj viackrát po sebe.

Prírodné produkty

• Čínska alebo vietnamská mastička: Určite ju poznáte, vonia výrazne, pre niekoho až priveľmi intenzívne, no prináša hlave vytúžené uvoľnenie. Natrite si ju na čelo a spánky.
• Mätový olej alebo emulzia: Éterické oleje mäty výborne potláčajú impulzy bolesti. Niekoľko kvapiek rozotrite na spánky a čelo. Olej môžete nakvapkať aj do osviežujúceho kúpeľa. Budete sa po ňom cítiť ako znovuzrodené. 
• Olejový koncentrát: Dostať ich viacero, výborný je napríklad Primavera vera 111 Krauter, ktorý je pripravený zo 111 liečivých rastlín a navyše je ešte aj bioaktívny. Stačí použiť zopár kvapiek. Vtierajte si ich do pokožky na spánkoch, čele a zátylku. 
• Dodajte telu magnézium: Horčík (Mg) je pre organizmus nevyhnutný. Plní množstvo úloh, zúčastňuje sa na vyše 300 biochemických procesoch. Okrem iného uvoľňuje kŕčovité bolesti hlavy a pomáha aj pri migréne. Môžete ho užívať ako dražé či rozpustiť vo vode šumivú tabletu, alebo jesť veľa potravín, ktoré ho obsahujú, napríklad listovú zeleninu, figy, marhule, slivky, strukoviny či oriešky. 
• Harmonizujúce kvapky: Na zmiernenie bolesti z napätia si kúpte v lekárni bylinné kvapky s obsahom relaxinínu. Je to ženský pohlavný hormón, ktorý upokojuje a uvoľňuje, zmierňuje bolesti, harmonizuje myseľ a zlepšuje náladu. 
• Deväťsil lekársky: Čaj z neho uvoľňuje kŕče, tlmí bolesť a pôsobí upokojujúco. Čajovú lyžičku rozdrveného koreňa zalejte štvrť litrom vlažnej vody, nechajte cez noc vylúhovať, ráno prihrejte a sceďte. Pite po dúškoch jednu až dve šálky za deň. 
• Vŕbová kôra: Obsahuje až 10 % trieslovín a flavonoidy salikortín a salicín. Kyselina salicylová potláča zápalové procesy a tlmí bolesti. Použiť môžete odvar, zápar alebo tinktúru. Zápar pripravíte zo sušených jahniad a listov, ktoré zalejte horúcou vodou a nechajte 15 minút vylúhovať. Pri bolesti vypite jednu šálku. Odvar sa robí z drvenej kôry, ktorú nechajte 5 minút variť, za deň vypite 2 až 3 šálky. Tinktúru, ktorú dostať kúpiť v lekárni, užívajte podľa návodu.

 

 

 

 

ton

AKO VYZERÁ VŠETKA VODA A VZDUCH NA ZEMI V MIERKE?

Nádherná vizualizácia všetkej vody a vzduchu na našej planéte. Vzduch stále vyhráva : ) Image: Félix Pharand-Deschenes

 

IMPLÓZIA – GIF A VIDEO

railcar-21

 

Implózia je prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra. Opakom je explózia. Silnú implóziu vyvoláva napríklad čierna diera.

 

train-implosion

 

 

Notebook pripojený, ale nenabíja sa

 

Prednedávnom som si na svojom notebooku všimol, že je pripojený do elektrickej siete no nenabíja sa. Percentá batérie sa zastavili na čísle 48. Preto som sa rozhodol googliť a natrafil som na nasledujúci návod, ktorý som preložil do slovenčiny.

 
 

Spôsob 1 – postup:

1.) Odpojte notebook z napájania.
2.) Vypnite počítač.
3.) Vyberte batériu z notebooku.
4.) Pripojte notebook na napájanie.
5.) Zapnite notebook.
6.) Klikneme na ponuku “Štart” a tu na tento počítač pravým tlačidlom myši. Z kontextovej ponuky vyberieme “Vlastnosti”. Otvorilo sa nám okno “Systém” kde klikneme na “Správca zariadení”. Tu rozklikneme položku “Batérie” a odinštalujeme ovladače batérie ako na obrázku.
start-pocitac-vlastnosti
spravca-zariadeni
Batéria

 

7.) Opäť vypnite notebook.
8.) Odpojte notebook z napájania.
9.) Vložte batériu späť do notebooku.
10.) Pripojte notebook na napájanie.
11.) Zapnite notebook. Teraz by sa mala batéria zobrazovať korektne.

 
 

Spôsob 2 – postup:

1.) Vypnite notebook.
2.) Odpojte napájanie notebooku.
3.) Vyberte batériu.
4.) Zapojte notebook na napájanie bez batérie.
5.) Zapnite notebook.
6.) Po zapnutí vypnite notebook normálnym spôsobom (ponuka štart, vypnúť)
7.) Odpojte napájanie notebooku.
8.) Vložte batériu naspäť do notebooku.
9.) Zapnite notebook – teraz by malo všetko fungovať, ak nie skúste ďalší spôsob.

 
 

Spôsob 3 – postup:

1.) Pripojte notebook na napájanie a zapnite ho.
2.) Ak ste už vo Windowse, vyberte batériu a počkajte kým Windows zaregistruje že sa batéria nenachádza v notebooku.
3.) Vložte batériu späť do notebooku, nabíjanie by už malo fungovať.
Kroky 2. a 3. robte pri zapnutom notebooku (vo windowse).

 

Original clanku a komentare

 

Moderné batérie vybíjajte len do 30 %. Vyťažíte najviac

Mnohí si myslia, že treba nabíjať až pri úplnom vybití. Nie je to pravda. Čítajte aj ďalšie tipy pre zvýšenie výdrže notebookov a mobilov.
 
 

Základom takmer každého mobilného zariadenia je batéria. Bez nej by nebolo mobilné. Jej výdrž často robí zariadenie atraktívnym pri kúpe. Kto by predsa chcel notebook, ktorý vydrží hodinu, ak existuje typ s podobným výkonom a výdržou 13 hodín.

„Zlými návykmi môžete podstatne znižovať živnostnosť“

Batérií existuje viac typov, a práve to mnohých používateľov zmätie. Ak používajú batériu podľa pravidiel pre iný typ, môže to podstatne znížiť jej životnosť. Prekvapivo, v návodoch bývajú často napísané nezmysly. V článku sa pozrieme na to, ako udržať kapacitu batérie čo najdlhšie a taktiež, ako znížiť spotrebu batérie a tým predĺžiť výdrž na jedno nabitie.

Staršie batérie netreba úplne vybíjať

Pred niekoľkými rokmi boli najpoužívanejšími nabíjateľnými batériami (akumulátormi) NiCd články. Dali sa kúpiť ako bežné AA či AAA batérie a tešili sa popularite napríklad v detských hračkách - nebolo potrebné stále kupovať nové články, stačilo akumulátory nabiť. Ich drobnou nevýhodou bolo napätie 1,2 V oproti 1,5 V nenabíjateľných článkov. Niektoré zariadenia pri ňom nedokázali pracovať.

Tieto staré akumulátory mali oproti novším typom (NiMH a Li-Ion) horší pomer kapacita/hmotnosť. Na druhej strane, dokázali poskytnúť veľmi vysoké vybíjacie prúdy, preto sa hodili napríklad do RC autíčok. Mnohí pripisujú zhoršenému výkonu NiCd a vlastne aj všetkých iných typov batérií takzvaný „pamäťový efekt“.

 

obrázky, 2011, temy, baterie

obrázky, 2011, temy, baterie

obrázky, 2011, temy, baterie


Rozobratá NiCd a NiMH batéria. (Zdroj: Wikipedia)

 

Skutočný pamäťový efekt bol pozorovaný v laboratóriách, kde boli články neustále vybíjané napríklad na polovicu plnej kapacity a následne nabité doplna. Aj to zo značnými ťažkosťami a len v špecifických prípadoch. Pôvodne sa pravdepodobne objavil na orbitálnych satelitoch, ktorých spotreba energie bola prakticky konštantná.

Pokračovanie článku nižšie

 

Batérie sa teda pri každom oblete dobili solárnymi panelmi a následne sa vždy vybili na rovnakú úroveň. Pri občasnom hlbšom vybití sa pri dosiahnutí tejto úrovne dostavil pokles napätia a ovládacia elektronika bola presvedčená, že sa články vybili.

Skutočným problémom je prebíjanie

„99 percent nabíjačiek batérií články mierne prebije“

V skutočnosti sa tento efekt dostavuje len na NiCd akumulátoroch špecifickej konštrukcie, ktorá sa v bežne predávaných batériách ani nevyskytuje. A aj to po stovkách presne určených cyklov. Ďalším prekvapením je, že po prebití batérie tento efekt zmizol. 99 percent nabíjačiek batérií články mierne prebije, keďže malý pokles napätia, ktorý signalizuje ukončenie nabíjania, nastáva až po nabití.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Nabíjací graf NiCd a NiMH batérií. Všimnite si, že pokles napätia nastane až po prebití. (Zdroj: HW.cz)

 

Prebíjaním sa zväčšujú mikroskopické čiastočky v batérii a hydroxid kadmia stráca kontakt s negatívnou elektródou. Pri následnom používaní teda batéria vykazuje pokles napätia a ovládacia elektronika to vyhodnotí ako jej vybitie. Tento pokles napätia sa dá odstrániť úplným vybitím, kedy sa obnoví kontakt s elektródou.

Prebíjanie je horšie ako sa môže zdať, keďže sa pri ňom tvorí vodík a kyslík. Pri dlhšom prebíjaní hlavne vodík unikne z tela batérie a tým zníži jej kapacitu.

Pamäťový efekt je teda v skutočnosti kombinácia nevhodného nabíjania - prebíjania, následnej čiastočnej straty kapacity a prirodzeného starnutia batérie. Ak stále používate NiCd batérie, vybijete ich len minimálne a následne spustíte plný nabíjací cyklus začínajúci úplným vybitím, zbytočne sa pripravujete o životnosť batérie.

Moderné Li-Ion batérie. Škodí 0 % aj 100 %

Keďže sa v drvivej väčšine mobilných telefónov a notebookov používajú Li-Ion články, budeme radiť, ako dosiahnuť práve ich najdlhšiu životnosť. Li-Ion sú oproti NiCd a NiMH lepšie po stránke pomeru kapacita/hmotnosť. Ten je niekoľkonásobne vyšší. Jeden Li-Ion článok má napätie 3,6 V, pre mobilné telefóny teda stačí jeden kus. NiCd a NiMH sa používali väčšinou 2 až 3 články v jednej batérii.

 

obrázky, 2011, temy, baterie

obrázky, 2011, temy, baterie


Na prvý pohľad sa Li-Ion batérie od starších nelíšia. (Zdroj: HowStuffWorks)

 

Li-Ion batérie sú veľmi citlivé na správne nabíjanie. Nabíjajú sa v dvoch cykloch, pričom tieto sa prepínajú po dosiahnutí cieľového napätia. Cieľové napätie na jeden článok býva 4,1 alebo 4,2 V. Vyššie napätie zvyšuje kapacitu, ale znižuje životnosť. Naopak, nižším napätím nabíjania môžeme životnosť značne predĺžiť na úkor kapacity batérie.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Vysokokapacitná batéria zložená z mnohých článkov, každý chránený vlastným obvodom. (Zdroj: Fotopedia.com)

 

Niektorí výrobcovia notebookov to využívajú a umožňujú aktivovať Eco režim nabíjania, kedy sa batéria nabíja napríklad na 70 - 80 % kapacity. Tým dokážu predĺžiť životnosť batérie ešte viac. Je teda zrejmé, že prebíjanie Li-Ion článkom škodí viac, ako NiCd, či NiMH.

Eco režim nájdeme spravidla v nastaveniach napájania, kde vyberáme napájacie profily. Niektoré, hlavne pracovné notebooky tu majú položku, ktorej zakliknutím nastavíme nabíjanie len na 70 - 80 %. Iné notebooky zas ponúkajú samostatné tlačidlo, ktorým prepíname, či sa batéria nabíja naplno alebo len čiastočne. Ak notebook takouto funkciou disponuje, predajca ju často dáva do pozornosti v popise výrobku alebo ikonami na obale.

Li-Ion batérie sa nabíjajú v dvoch cykloch, najprv konštantným prúdom, ktorý nesmie byť príliš vysoký, spravidla 0,5 C až 1 C. C je kapacitou batérie.

Napríklad batéria mobilného telefónu s kapacitou 1 000 mAh sa pri 1 C nabíjaní nabíja prúdom 1000 mA (=1A), pri 0,5 C prúdom 500 mA.

Pri nabíjaní konštantným prúdom pomaly stúpa napätie. Po dosiahnutí nominálneho napätia článku 4,1 V alebo 4,2 V sa nabíjačka prepne do režimu nabíjania konštantným napätím, kedy k batérii pripojí zdroj napätia 4,1 V alebo 4,2 V. Nabíjací prúd následne začne klesať a keď klesne na 0,1 C, nabíjanie sa ukončí.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Nabíjací cyklus Li-Ion batérií

 

 

Kameň úrazu je v minime

„Pozor aj na návody výrobcov. Nemusia mať pravdu“

Problémom je ale aj úplné vybíjanie. Mnohí používatelia sú zo strašenia o pamäťovom efekte naučení na úplne vybíjanie ľubovoľných batérií, pred ich dobíjaním. Ešte viac prekvapia oznámenia výrobcov, kedy v návode k výrobku nájdeme upozornenie, že batériu je nutné pred používaním tri krát nabiť a vybiť. Vynikajúci spôsob, ako si hneď na úvod znížiť kapacitu batérie.

Každé vybitie Li-Ion batérie na menej ako 25 - 30 % znižuje jej životnosť. Čím hlbšie batériu vybijeme, tým väčšiu časť z jej kapacity si toto vybitie "odhryzne".

Najvhodnejšie teda je Li-Ion batérie nabíjať už vtedy, keď sú vybité asi na polovicu. Na životnosť batérie lepšie vplývajú dve nabitia z 50 % na 100 % ako jedno z 0 % na 100 %. Samozrejme, v ideálnom prípade by sme nenabíjali až do 100 %.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Reálny graf nabíjania Li-Ion batérie. Nabitie na 80% trvá tak dlho, ako dobitie z 80% na 100%

 

Zabijakom kapacity je vysoká teplota. Či už pri nabíjaní, alebo používaní. Obzvlášť trpia batérie notebookov, ktoré sú umiestnené v zadnej časti notebooku blízko chladiacich otvorov. Podobná situácia postihuje aj mobilné telefóny, napríklad pri dlhých hovoroch. Vtedy má mobil vyššiu spotrebu energie, zahrieva sa výkonová časť, napäťové regulátory a i samotná batéria. Zahrievanie počas silného vybíjania jej škodí. Z tejto situácie veľa východísk nie je, na rozdiel od notebookov, ktoré môžeme umiestniť na chladiacu podložku, či dbať na neupchatie chladiacich otvorov.

Ak potrebujete batériu dlhšie skladovať, odporúča sa zabaliť ju do igelitového zapínacieho vrecka a umiestniť na chladné miesto. Môžete ju umiestniť aj do chladničky, avšak teplota by mala byť nad 5 °C. Mrazničke sa vyhnite, batérie mraz nenesú dobre. Pri skladovaní je vhodné nabiť batériu asi na polovicu, neskladovať ju príliš vybitú ani úplne nabitú.

Upravte jas displeja, prepnite sa na 2G sieť

Doteraz sme sa pozerali hlavne na životnosť batérie. Výdrž na jedno nabitie je okrem dobrého stavu batérie podmienená hlavne spotrebou. Mobilný telefón má mnoho súčastí, funkcií a nastavení, ktoré môžeme vypnúť, či upraviť a znížiť tak spotrebu energie.

Vypnutím hardvérových súčastí sa myslí napríklad vypnutie Bluetooth pripojenia, či Wi-Fi siete. Od Wi-Fi sa nestačí len odpojiť, je najlepšie sieťový modul vypnúť.

Niekoľko miliampérov ušetríme aj prepnutím z 3G siete na obyčajné 2G. Ak nie sú potrebné rýchle dátové prenosy, 2G modul má nižšie nároky na napájanie. Nezabudnite na možnosť vypnutia príjmu e-mailov, kedy sa mobil periodicky pripája k internetu a kontroluje stav mailových schránok.

Na moderných mobilných telefónoch je často najväčším "žrútom" energie veľký displej. Hlavne jeho podsvietenie. Vhod prídu modely so snímačom okolitého osvetlenia, ktoré nastavujú jas tak, aby bol displej v rámci možností stále rovnako čitateľný. V prípade potreby dlhej výdrže na batériu môžeme nastaviť najnižší jas a mobilný telefón prebúdzať zo standby režimu čo najmenej. Rovnako je vhodné nastaviť krátky čas automatického vypnutia podsvietenia displeja.

Ak sa pohybujete v oblasti so slabým pokrytím signálu, mikrovlnné obvody mobilného telefónu pracujú na vyššom výkone, aby dokázali komunikovať s blízkym vysielačom. Ak ale signál stratíte úplne, mobilný telefón začne periodicky vyhľadávať sieť na plnom výkone. Dokáže tak vybiť batériu veľmi rýchlo. Pri výletoch, alebo na chate, kde vieme, že signál nájdeme len na lúke, je zbytočné vôbec telefón zapínať. Môžeme ho držať v režime Airplane, ak ho používame ako hodiny alebo na iné účely. Momentálne zbytočné bezdrôtové pripojenia tak ostanú vypnuté.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Telefón Nexus one disponuje AMOLED displejom, ktorý má spotrebu úmernú počtu a intenzite rozsvietených pixelov (Zdroj: Wikipedia)

 

Mobilné telefóny s AMOLED displejom majú vyššiu spotrebu pri zobrazení farieb a bielej, ako pri čiernej obrazovke. Tmavá téma teda dokáže mierne šetriť batériu.

Ak pri vyzváňaní telefón aj vibruje, môžete túto funkciu vypnúť. Vibračný motorček má pomerne vysokú spotrebu a ak je batéria už takmer vybitá, jeho zapnutie dokáže spôsobiť pokles napätia a mobilný telefón sa môže až vypnúť.

Pri nabíjaní telefónu v aute nie je vhodné nechať ho na palubnej doske, alebo v držiaku. Ak naň svieti slnko, značne sa zahrieva, či batérii škodí. Dlhodobý pobyt elektronických zariadení na palubnej doske hlavne v lete neodporúčame.

Dostať spotrebu pod kontrolu dokážu aj špecializované aplikácie, napríklad Nokia Energy Profiler umožňuje podrobné zobrazenie aktuálnej spotreby, ale aj sily signálu či vyťaženia procesora.

 

obrázky, 2011, temy, baterie

obrázky, 2011, temy, baterie


Nokia Energy Profiler dokáže informovať o spotrebe (Zdroj: DailyMobile.se)

 

Notebook vydrží hodinu, ale aj desať

Rôzne modely notebookov vydržia na batériu rôzne dlho. Základným rozdielom je kapacita batérie, udávaná vo Watthodinách. V prípade, že na batérii údaj vo Wh nie je, dá sa vypočítať ako súčin napätia vo voltoch a kapacity v Ah ( 1Ah = 1 000 mAh).

Rovnako dôležitým parametrom sú použité komponenty. Nepísaným pravidlom je výdrž väčšiny notebookov pri plnej záťaži asi hodinu až 90 minút. Pri nižšom výkone záleží výdrž od výkonu a šetriacich technológií daných komponentov.

Komponenty s vyšším výkonom, hlavne samostatné grafické karty sa v niektorých prípadoch dokážu úplne vypnúť a prepnúť displej na integrovanú grafickú kartu. To je najlepší prípad. V horšom prípade beží výkonná grafická karta len na nižšej frekvencii a zbytočne konzumuje niekoľkonásobok spotreby integrovanej grafickej karty.

Náročným prvkom je hlavne displej, konkrétne jeho podsvietenie. Pri najsilnejšej úrovni si dokáže privlastniť značnú časť kapacity batérie.

Upravte jas displeja, vypnite bezdrôtové siete

Pri šetrení kapacity batérie na notebooku je základom šetriaci napájací profil. Spravidla zníži frekvenciu procesora, keďže plný výkon nie je potrebný. Okrem toho nastaví rýchlejšie vypínanie displeja i pevného disku. A taktiež rýchly prechod do režimu spánku, či hibernácie v prípade nečinnosti. Režim spánku môžeme nastaviť ako akciu pri zavretí displeja a vždy pri nečinnosti ho uspať.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Lenovo Power Manager umožňuje maximálne znížiť spotrebu. (Zdroj: Notebooks.com)

 

Niektorí výrobcovia predinštalujú vlastné napájacie profily, ktoré dokážu šetriť ešte o niečo viac. Vypínajú grafické efekty rôznych menu, upravia nastavenie grafickej karty, hlavne počet zobrazovaných farieb a obnovovaciu frekvenciu displeja.

Okrem napájacích profilov ušetríme hlavne znížením jasu displeja. Ten je jednou z najväčších záťaží. Majitelia notebookov s matnými displejmi sú vo výhode, keďže pri slabšom podsvietení až tak neodrážajú okolité svetlo.

Samozrejmosťou je odpojenie bezdrôtových adaptérov. Ak má notebook hardvérový prepínač bezdrôtových sietí, tým lepšie. Inak postačí klávesovou skratkou adaptéry zakázať. Vypnutý adaptér je lepší ako zapnutý adaptér, nepripojený k žiadnej sieti. Najvyššiu spotrebu majú bezdrôtové adaptéry pri hľadaní pripojenia a taktiež pri prenose veľkých množstiev dát.

 

obrázky, 2011, temy, baterie

obrázky, 2011, temy, baterie


Vplyv Wi-Fi a vyťaženia CPU na spotrebu energie (Zdroj: Macpassword.com)

 

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Aj výkonný systém s otvorenými desiatkami kariet v Google Chrome je zbytočne vyťažený

 

Ak nemusíte, nepoužívajte žiadne USB zariadenia. Rozšírené napájacie profily a špeciálne utility výrobcov dokážu úplne odpojiť nepotrebné integrované zariadenia, ako napríklad sieťová karta, interné USB rozbočovače, webkameru, niektoré porty a podobne. Vypínať touchpad pre ušetrenie energie nemá veľký zmysel, má príliš malú spotrebu a ušetrili by sme rádovo sekundy až desiatky sekúnd.

Zbytočnou záťažou je bežiaci ventilátor chladenia. Pri zbieraní každej sekundy je najlepšie nájsť tmavšie a chladnejšie miesto. Tmavšie kvôli nižšiemu jasu displeja a chladnejšie kvôli batérii aj ventilátoru, ktorý sa nemusí točiť.

Poslednou radou je nepoužívať zbytočné programy. Každá bežiaca zbytočnosť používa procesor alebo disk a míňa tým energiu. Pri prehliadaní internetu na slabších modeloch je vhodné zakázať Flash a znížiť tak záťaž procesora a zároveň zmenšiť množstvo prenášaných dát.

 

obrázky, 2011, temy, baterie


Nastavenia systému sú podrobné, ale ide to aj lepšie

 

Operačný systém Windows ponúka podrobné nastavenia, kedy čo a ako vypnúť. Dostaneme sa sem cez Ovládacie panely a ikonu Možnosti napájania, alebo jednoduchým kliknutím na ikonu batérie v lište Štart. Potenciál kvalitnej regulácie ale nie je úplne využitý, pre väčšiu kontrolu napájacích profilov odporúčame napríklad Power Plan Assistant.

Umožňuje jednoduché prepínanie profilov, automatické prepnutie pri odpojení/pripojení adaptéra, možnosť vypnutia displeja dvojkliknutím na ikonu, či automatické prepnutie na šetriaci profil pri dosiahnutí určitého percenta zostávajúcej kapacity batérie.

ORIGINAL CLANKU V NOVOM OKNE

 

 

 

 

Správne používanie batérií v notebookoch

 

 

V moderných notebookoch sa používajú batérie (akumulátory) založené na Li-Ion technológii. Nasledujúci text popisuje niektoré ich kľúčové vlastnosti a hlavné odporúčania ako ich používať.

 

 

Neskladovať batériu na 0 % nabitia

 

V prvom rade treba vyvrátiť všeobecný mýtus, že Li-Ion batérie (ďalej budeme používať skrátený termín "lítiové batérie") majú pamäťový efekt a treba ich maximálne vybiť. Lítiové batérie takýmto problémom netrpia a práve naopak, takéto totálne vybitie im škodí. Vybitie batérie pod 5 % a dlhodobé skladovanie v takomto stave môže mať pomerne veľký vplyv na životnosť batérie, pretože môže dôjsť k degradácii jednotlivých článkov. V takomto prípade, je nutné betériu bez zbytočného otáľania nabiť, pretože treba rátať aj so samovybíjacím efektom (asi 5 % mesačne). V žiadnom prípade by sa nemala dlhú dobu nechať v takto vybitom stave, pretože môže upadnúť do tzv. hlboko vybitého stavu a už ju nebude možné nabiť.

 

 

 

Konečný počet nabíjacích cyklov

 

Lítiové batérie sú skonštruované na určitý počet nabíjacích cyklov. Presný počet sa líši podľa konkrétnej konštrukcie a výrobcu ale vo všeobecnosti sa toto číslo pohybuje od 300 do 500 nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus sa chápe ako plné vybitie a následné plné nabitie batérie (napríklad 2 x nabitie a vybitie na 50 % sa chápe ako jeden nabíjací cyklus). To znamená, že je nutné sa správať tak, aby sa tento počet zbytočne nevyčerpával. Vo všeobecnosti sa odporúča čo najviac pracovať na elektrickej sieti a iba v nevyhnutných prípadoch používať notebook na batériu.

 

 

Klesajúca kapacita počas životnosti

 

Kapacita batérie sa starnutím znižuje a je to prirodzený proces, odhadovaná životnosť Li-Ion batérií je približne 3 roky. To znamená, že je vhodné pri kúpe skontrolovať dátum výroby akumulátoru, pretože ak si zoberieme pol roka starú batériu, už má šestinu životnosti za sebou. Väčšinou sa dátum výroby nachádza na dodatočnom štítku nalepenom na akumulátore, napríklad 2011/11 pre batériu vyrobenú v novembri roku 2011 (toto označovanie sa môže líšiť u jednotlivých výrobcov).

 

 

 

Správa napájania

 

Pri používaní notebooku na batérie je vhodné zvoliť čo najúspornejší režim (napríklad zníženie jasu obrazovky, vypnutie bezdrôtových sietí a podobne), pretože popri predĺžení samotnej doby behu na batériu to šetrí aj batériu, ktorá sa pri pomalšom vybíjaní menej opotrebováva. V konečnom dôsledku to predlžuje interval medzi nabíjaniami a tým nepriamo aj zmenšuje počet nabíjacích cyklov.

 

 

Je nutné vyberať batériu keď je notebook pripojený k elektrickej sieti?

 

Záleží na uhle pohľadu. Moderné notebooky sú vybavené ochranou proti prebitiu, to znamená, že keď nabitie batérie dosiahne 100 %, notebook prestane batériu nabíjať a tým pádom nedochádza k jej prebíjaniu. Z druhého uhlu však môže byť batéria ovplyvňovaná teplom z pracujúceho notebooku (batérie sa rýchlejšie opotrebovávajú pri vyššej teplote). Vo všeobecnosti platí, že pri bežnej kancelárskej práci batériu vyberať netreba – treba mať na pamäti aj možnosť opotrebenia uchytávacieho mechanizmu batérie, ktorého oprava je finančne pomerne náročná a nespadá medzi závady kryté štandardnou zárukou od výrobcov notebookov. Ak však stále pracujeme pripojení k elektrickej sieti, je odporúčané aspoň raz za čas batériu úplne vybiť a následne nabiť, aby absolvovala jeden nabíjací cyklus.

 

 

Uschovávanie nepoužívanej batérie

 

V prípade dlhodobého skladovania batérie (zopár mesiacov) sa odporúča batériu uschovávať na chladnom a suchom mieste nabitú zhruba na 40 – 50 %. Pozor, teplota by nemala klesnúť pod 0° C. Musíme mať na pamäti aj samovoľné vybíjanie batérií (približne 5 % kapacity mesačne) a dávať pozor na to, aby sa dlhodobým skladovaním mimo notebooku úplne nevybili.

 

Original clanku v novom okne

 

OOO

ORIGINAL CLANKU V NOVOM OKNERIGINAL CLANKU V NOVOM OKNERIGINAL CLANKU V NOVOM OKNE

ORIGINAL CLANKU V NOVOM OKNE

Použité zdroje

 

Proper laptop battery usage guide

Tips for Using, Carrying and Protecting your Notebook

How to Prolong Lithium-based Batteries

Moderné batérie vybíjajte len do 30 %. Vyťažíte najviac

Zmena jazyka alebo klávesnice windows 8.1

Platí pre systémy Windows 8.1, Windows RT 8.1

 

Windows môžete používať v mnohých jazykoch. V tejto téme sa dozviete, ako zmeniť jazyk a rozloženie klávesnice, ktoré používate v inom Windowse, v aplikáciách a na internete.

Windows môžete používať v jazyku, ktorý si sami vyberiete.

Pridanie rozloženia klávesnice alebo metódy vstupu pre jazyk
  1. Potiahnite prstom z pravého okraja obrazovky, ťuknite na položku Nastavenie a potom ťuknite na položku Zmeniť nastavenie PC.
    (Ak používate myš, ukážte do pravého dolného rohu obrazovky, posuňte kurzor myši nahor, kliknite na položkuNastavenie a potom kliknite na položku Zmeniť nastavenie PC.)

  2. Ťuknite alebo kliknite na položku Čas a jazyk a potom ťuknite alebo kliknite na položku Miestne a jazykové nastavenie.

  3. Ťuknite alebo kliknite na jazyk, ku ktorému chcete pridať klávesnicu, a potom ťuknite alebo kliknite na položkuMožnosti.

  4. Ťuknite alebo kliknite na položku Pridanie klávesnice, v zozname metód vstupu vyhľadajte tú, ktorú chcete použiť, a potom na ňu ťuknite alebo kliknite.

 

 
Prepínanie medzi rozloženiami klávesnice alebo metódami vstupu

Zadávať text s iným rozložením klávesnice alebo metódou vstupu môžete tak, že prepnete na požadované rozloženie alebo metódu. Existuje niekoľko rôznych spôsobov prepínania medzi rozloženiami klávesnice alebo metódami vstupu.

  • Na hardvérovej klávesnici podržte stlačený kláves s logom Windows Kláves s logom Windows a stláčaním medzerníka prepínajte medzi jednotlivými metódami vstupu.
  • Ak máte dotykovú klávesnicu, rozloženie dotykovej klávesnice môžete prepnúť ťuknutím alebo kliknutím na ikonu klávesnice Ikona dotykovej klávesnice na paneli úloh a následným ťuknutím alebo kliknutím na rozloženie klávesnice, na ktoré chcete prepnúť. Tlačidlo dotykovej klávesnice
  • Tlačidlo skratky jazyka na dotykovej klávesnici
  • Na paneli úloh na pracovnej ploche ťuknite alebo kliknite na skratku jazyka v oblasti oznámení úplne napravo na paneli úloh a potom ťuknite alebo kliknite na rozloženie klávesnice alebo metódu vstupu, na ktoré chcete prepnúť. Tlačidlo skratky jazyka na paneli úloh na pracovnej ploche
  • Tlačidlo skratky jazyka na paneli úloh na pracovnej ploche

 

 
Zmena predvoleného rozloženia klávesnice alebo metódy vstupu

Predvolené rozloženie klávesnice alebo metóda vstupu je tá, ktoré sa automaticky použije s jazykom, v ktorom sa Windows zobrazuje (napríklad klávesnica QWERTY pre americkú angličtinu). Ak chcete zachovať jazyk Windowsu, ale automaticky použiť iné rozloženie klávesnice, postupujte takto:

  1. Ak chcete otvoriť ovládací panel, potiahnite prstom z pravého okraja obrazovky, ťuknite na položku Vyhľadávanie (ak používate myš, ukážte kurzorom do pravého horného rohu obrazovky, posuňte kurzor nadol a kliknite na položkuVyhľadávanie), do vyhľadávacieho poľa zadajte slovné spojenie ovládací panel a potom ťuknite alebo kliknite na položku Ovládací panel.

  2. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz Pridať jazyk a potom ťuknite alebo kliknite na položku Pridať jazyk.

  3. Ťuknite alebo kliknite na položku Rozšírené nastavenie.

  4. V časti Prepisovanie v rámci predvolenej vstupnej metódy vyberte rozloženie klávesnice alebo metódu vstupu, ktorú chcete nastaviť ako novú predvolenú, a ťuknite alebo kliknite na tlačidlo Uložiť.

    Poznámka

    • Ak sa požadované rozloženie klávesnice alebo metóda vstupu nezobrazuje, nepridali ste ich do zoznamu metód vstupu. Pokyny nájdete v časti Pridanie rozloženia klávesnice alebo metódy vstupu pre jazyk.

    •  

 

 

 

PREČO NIEKTORÍ ĽUDIA NIKDY NEBUDÚ ŠŤASTNÍ

18.03.2014
 
ZUZANA GRÁNSKA
 

Paradoxom dnešnej doby je, že máme stále viacej možností, slobodnej voľby, no nikdy v skutočnosti nie sme spokojní a šťastní. Stále hľadáme niečo „viac“. Viaceré štúdie dokázali, že najšťastnejší ľudia žijú práve v najchudobnejších krajinách, kde je možnosť výberu mizerne malá, prípadne žiadna. Čím to je?

 

 

 

 

Sloboda voľby nás paralyzovala

Naše životy zaplavilo neuveriteľné množstvo túžob. Každý deň sa zaoberáme myšlienkou, čo by sme chceli. A nie tým,čo by sme skutočne potrebovali. Premýšľame, či šaty ktoré máme sú ešte dosť atraktívne alebo kedy auto, ktoré skvele slúži, budeme môcť vymeniť za lepší model.

Náš svet zaplavili produkty a služby všetkých „odtieňov“.  Marketéri  dňom i nocou vymýšľajú produkty a kozmickou rýchlosťou ich z vývoja doručia sfinalizované do obchodov, aby uspokojili každého jedného z nás a naplnili naše túžby do bodky. Tak má vyzerať podľa mnohých moderná spoločnosť. Hojnosť a blahobyt všade naokolo.

 

Psychológ Barry Schwartz považuje tento stav modernej spoločnosti práve za jej hendikap. Ľudia sú doslova paralyzovaní tými miliónmi možností, ktoré sa im denne ponúkajú. Musia sa denne rozhodovať desiatky krát. Dám si žltý, ružový, oranžový či bordový sveter? Aké nohavice k tomu? Aká  kabelka? Topánky? Čo na raňajky, obed, večeru? Aký účet v banke otvoriť?...

„Máme hojne možností , no nie sme slobodnejší, spokojnejší, ba ani šťastnejší. Sme paralyzovaní tisíckami možností a ich každodennou voľbou", tvrdí Barry.  Nevieme sa rozhodovať a oberá nás to o drahocennú energiu. Čaro jednoduchosti sa vytratilo z našich životov.  

 

 

Predsudky sa stali pri výbere zlým radcom

Psychológ Dan Gilbert sa v jednej zo svojich TED prednášok spýtal obecenstva:

„Ak by ste si museli vybrať jeden z týchto životov, aby ste boli šťastní, ktorý by to bol?“

        

Väčšina z nich vybrala bez zaváhania voľbu B. No viete, čo je zarážajúce? Títo ľudia sú podľa získaných dát po roku od danej udalosti absolútne rovnako šťastní!

Gilbert týmto mierne extrémnym príkladom poukazuje na to, že žijeme obklopení predsudkami, ktoré nás ovplyvňujú pri každodennom výbere. Každý deň sa kvôli predsudkom mýlime v tom, čo nás môže robiť sktočne šťastnými a vzďaľujeme sa na míle od tohto drahocenného štádia. Dnešná materiálna spoločnosť nám podsúva dogmy ako: Čím viac bohatstva máme, tým sme slobodnejší. Čím sme slobodnejší, tým viac možností máme. Čím viac možností máme, tým sme šťastnejší. to nás denodenne podnecuje rozhodovať sa v rozpore s hľadaním pocitu šťastia.

Mnohí vedci skúmali jednoduché kvízy ( ako bol ten vyššie ) a reakcie ľudí na ne. A zistili niečo veľmi zarážajúce.Väčšina ľudí v nich zlyhá. Naše predsudky majú tendenciu viesť nás k tomu, že pokiaľ niečo nepracuje správne, prípadne je niečo odlišné od "spoločenského ideálu", tak to musí byť horšie. Predsudky vyvolávajú dojem, že daná situácia je omnoho horšia ako v skutočnosti je. Presviedčajú nás o tom, že nám odlišnosť prinesie menej šťastia a že akékoľvek obmedzenie musí znamenať pre nás nešťastie. No tak to v skutočnosti vôbec nie je.

Štúdie tvrdia, že napríklad i všetky tieto životné udalosti majú ďaleko menší vplyv na pocit šťastia, menšiu intenzitu a omnoho menšie trvanie ako v skutočnosti ľudia od nich očakávajú.

šťastie-eduworld.sk

 

Hľadanie dokonalosti

Pridanie možností do životov ľudí im v skutočnosti nepomáha, iba zvyšuje očakávania, ktoré mali. A to v skutočnosti produkuje menej uspokojenia s výsledkami. Dokonca aj v prípade, keď sú výsledky v porovnaní s našimi očakávaniami dobré“, myslí si psychológ Barry Schwartz. Premýšľame, či by kolega nebol lepší partner ako ten ktorého máme, či topánky, ktoré mali vo vedľajšom obchode predsa len neboli krajšie ako tie, čo sme si kúpili. Stále nás čosi nahlodáva, že „by to mohlo byť lepšie“. 

Gilbert v tejto súvislosti tvrdí, že„ Nikdy nemôžeme byť úprimne milo prekvapení, pretože naše očakávania sa vyšplhali príliš vysoko.“ Prakticky hľadáme v živote dokonalosť. V partnerovi, v jedle, vo vlastnom tele, vo svojich deťoch... Všade navôkol. 

Pod šťastím si väčšina z nás predstavuje, že presne dostaneme to, čo chceme. My v skutočnosti dostávame, čo chceme a napriek tomu nie sme šťastní, lebo stále existuje možnosť "zmeny rozhodnutia".  Stále vnímame okolo seba tie ideály krásy, úspechu, bohatstva, partnerstva, ... no zabúdame, že my nie sme bohovia. Sme ľudia. Nemôžeme byť dokonalí a ani nič okolo nás. Ak nevystúpime z tohto šialeného kolotoča, náš život nám prejde pomedzi prsty a navždy stratíme nárok na šťastný život.

Pozrime sa na hľadanie dokonalosti cez partnerstvo. Aký je rozdiel medzi randením a manželstvom? Ak idete na rande s chlapíkom, čo si vŕta neprestajne v nose, pravdepodobne s ním na ďalšie rande nepôjdete, lebo kdesi vonku existuje určite XY "normálnych" chlapov. Ak však máte muža, ktorý si vŕta v nose, poznáte už jeho zlaté srdce, poviete mu iba: Miláčik, nechytaj ten koláč prosím rukami!“ Ľudia o sebe nevedia jednu dôležitú vec. A tou je, že môžu fungovať lepšie, keď sú znevýhodnení. Môžu byť v skutočnosti šťastnejší, keď nemajú na výber.

 

 

Na Harvarde robili pokus, ktorého cieľom bolo sledovať"dopad možnosti zmeny voľby na pocit šťastia a spokojnosti."

Spravili prednášku o fotografovaní a potom umožnili študentom v tmavej komore vyhotoviť 2 fotografie. Následne im povedali, že jednu z nich potrebujú ako dôkaz k projektu a musia si vybrať, ktorú z nich škole ponechajú.

Experiment sledoval 2 podmienky:

1)      Prvá skupina: Môžu si jednu vybrať, ale ak by sa im nepáčila, nie je problém ju kedykoľvek v priebehu nejakého obdobia vymeniť.

2)      Druhá skupina: Môžu si jednu vybrať, ale bohužiaľ, nie je možné ju už neskôr za žiadnych okolností vymeniť.

Po niekoľkých dňoch sa u nich zisťovala spokojnosť výberu svojich fotografií. Výsledkom bolo: Prvá skupina študentov bola výrazne menej spokojná so svojím výberom ako tá, ktorá svoje rozhodnutie už nemohla zmeniť. Umárali sa svojou voľbou  dokonca aj v čase, keď ich šanca na výmenu dávno vypršala. Naopak ľudia, ktorínemali možnosť zmeny voľby boli veľmi spokojní s tým, ako sa rozhodli. 

Je to preto, lebo š psychologický imunitný systém funguje najlepšie, keď sme totálne uväznený. Nenávratné podmienky nám privádzajú syntetické  šťastie.

V danom experimente pokračovali a opýtali sa študentov, ktorý kurz by si radšej vybrali. Či ten, kde si môžu svoje rozhodnutie premyslieť a zmeniť ho alebo ten, kde to možné nebude. "Až 66%  študentov si vybralo kurz, kde môžu svoje rozhodnutia meniť. Dobrovoľne si vybrali možnosť, ktorá im neskôr prinesie hlbokú nespokojnosť so svojou voľbou fotografie," tvrdí Gilbert.

A presne tak sa správa väčšina z nás. Bojiíme sa záväzne k čomukoľvek vyjadriť, nastúpiť do nekonečne dlho hľadanej práce, uzavrieť manželstvo, mať deti, kúpiť byť ... Akékoľvek záväzky nás desia, lebo máme pocit, že len tie mnohé možnosti sú kľúčom ku ušťastiu. 

 

Prečo toľké možnosti robia ľudí v ceste za šťastím nešťastnými?

1) Oľutovanie. Máme pocit, že vždy si vieme vybrať lepšie, lebo svet nám ponúka nespočetné množstvo možností. Tá jedna, ktorú dnes vlastníme, nemôže mať všetko.

2) Príležitosti predstavujú náklady. Každá nová príležitosť, nad ktorou uvažujeme, nás stojí prinajmenšom čas, energiu, ale vo väčšine prípadov i peniaze.

3) Nárast očakávaní. Žiadna z možností nás skutočne nenaplní, lebo naše očakávania presiahli reálne možnosti. 

4) Sebaobviňovanie. Neuspokojenie túžob prináša zo sebou pocit neustáleho sebaobviňovania, depresií. Sme zacyklení v negatívnych emóciách sebaobviňovania, že sme neschopní robiť správne rozhodnutia.

 

Šťastie sa dá vyrobiť

Ľudské bytosti majú jedinečnú schopnosť- dokážu myslieť spôsobom, ktorý im umožňuje meniť ich pohľad na svet. Dokážu sa cítiť lepšie vďaka okolnostiam, ktoré ich postretli. Dan Gilbert si myslí, že to, že šťastie sa dá iba nájsť je obyčajná „chyba v programe“, ktorú ľudia nosia hlboko vo svojej hlave. Hovorí, že existujú dva druhy šťastia -prirodzené a syntetické, teda vyrobené šťastie.

Prirodzené šťastie je to, keď niečo dostaneme, keď to chceme. Vyrobené šťastie je to, čo robíme, keď nedostaneme, čo sme chceli.

Fajčíme, lebo veríme, že „vyrobené šťastie“ nie je menejcenné ako to „prirodzené šťastie“. Ale prečo v to veríme?Žiadne obchody by nemohli fungovať, ak by sme verili, že šťastní môžeme byť aj vtedy, ak to čo chceme, jednoducho nedostaneme. Vyrobené šťastie je rovnako skutočné. Je to rovnaký druh šťastia ako ten, o ktorý zakopnete, keď dostanete presne, čo ste si želali.

 Na jednom jednoduchom experimente z Harvadrdu môžete pochopiť, ako dnes v skutočnosti rozmýšľame.

Ľuďom bola zadaná úloha, aby ohodnotili, zoradili obrazy od 1-6 podľa toho ako sa im najviac páčia. Neskôr im povedali, že si môžu vybrať a vziať domov tretí alebo štvrtý obraz v poradí. Dali im možnosť výberu. Ľudia mali tendenciu vybrať si číslo 3, pretože sa im páčilo o trošku viac ako číslo 4.

O čosi neskôr ich požiadali, aby opísali znova ako sa im obrazy páčia. A čo sa stalo? Ľudia si v hlave prehodnotili poradie a zmenili ho. Obraz, ktorý bol tretí dali na druhé miesto a ten, ktorý bol štvrtý, posunuli na piate miesto. Výsledkom pozorovateľov teda bolo, že šťastie je jednoducho vyrobené. To, čo dostali, začali považovať vo svojej hierarchii za lepšie  a naopak, to, čo nedostali za horšie.

Rovnaký pokus urobili na ľuďoch s amnéziou. Chorobou, pri ktorej si nepamätajú, čo sa stalo pred okamihom. Nepamätajú si, aký obraz si vybrali pred chvíľou. Výsledkom tohto sledovania bolo, že pri ďalšom zoradení obrazov ľudia s amnéziou nebrali do úvahy rozdiel medzi tým obrazom, ktorý vlastnili a tými ostatnými. V skutočnosti si nepamätali, aký obraz si vybrali v predošlom pokuse.  Ich ranking obrazov bol preto pri druhom pokuse rovnaký ako pri prvom.

To, čo títo zdraví ľudia urobili bolo iba to, že si vyrobili šťastie. Oni skutočne pravdivo zmenili ich úprimné estetické reakcie k obrazu, ktorý si vybrali. Naopak, ľudia s amnéziou, pri druhom pokuse len vyjadrili svoje pravé úprimné pocity, pretože nevedeli, ktorý obraz vlastnia. Nesnažili sa privodiť si pocit šťastia.

Aj tento experiment potvrdzuje, že "všetko je iba v našej hlave". Ak sa chceme radovať z maličkostí, tak sa budeme. Ak chceme byť verní manželke celý život a tešiť sa z toho, tak sa budeme. Ktosi povedal:"Najšťastenejší ľudia na svete nemajú to najlepšie z najlepšieho. Oni len urobia to najlepšie z toho, čo majú."

 

 

TIPY ako sa oslobodiť a vyrobiť si šťastie:

1) „Tajomstvom šťastia je: Majte NÍZKE OČAKÁVANIA!“

Neočakávajte, že vaša partnerka bude vždy dokonale upravená, naladená a jej postava bude po 2 deťoch rovnaká ako keď mala 20. Neočakávajte, že vaše deti môžu uspieť, len vtedy ak budú mať na vysvedčení jednotky od vrchu po spodok. Neočakávajte ako sa zachová partner pri valentínskej večeri. Neočakávajte vianočný dar od partnera. S najväčšou pravedpodobnosťou budete sklamaní. 

Nehľadajte dokonalosť, pretože neexistuje. Vytvárame si ju sami. Vo svojej hlave. Tam je ukryté šťastie, aj naša spokojnosť. 

2) Vráťte sa k jednoduchosti. Spoznajte minimalizmus.

Vystúpte z bludného kruhu neustáleho konzumu. Otvorte svoj šatník, svoju chladničku, detskú izbu vašich detí. Je tam toho veľa? Je tam kopec zbytočností? Nepodliehajte konzumnému spôsobu života, lebo vás po každej stránke ochudobní. Eliminujte svoje voľby na minimum a sústreďte sa na výber podstatných vecí v živote. Zážitky a pocity sú tie skutočné trvalé veci, ktoré si uchováte navždy. 

3) Vymažte zo svojej mysle postoj: Nedosiahol som cieľ = ZLYHAL SOM. 

Všetci nás nútia do písania plánov, životných cieľov, vizualizovania svojich úspechov. Ak sa však nenaplnia na 100%, upadáme do depresie, že nie sme dostatočne schopní, úspešní. Aj pokiaľ dosiahnete 30% v porovnaní s vytýčeným cieľom, ste na dobrej ceste. Aj 30%-né naplnenie plánu je úspech. Uvedomte si to a začnite byť konečne na seba hrdí. 

4) Zdieľajte svoje šťastie a smiech.

Vyhľadávajte čo najviac pozitívnych ľudí vo svojom živote a deľte sa s nimi o svoju radosť. 

5) Zbavte sa predsudkov a tlaku spoločnosti. 

Nerobte svoje voľby podľa toho, čo od vás očakáva okolie. Osloboďte sa a smerujte svoj život tam, kde cítite, že by mal ísť.

 

clanok prevzaty z

http://www.eduworld.sk/sk/preco-niektori-ludia-nikdy-nebudu-stastni!aid=386